Dywany są od tysiącleci istotnym elementem wystroju mieszkania. Czasami były mocniej modne czasem mniej, jednak pewne będzie, iż to jedno z ponadczasowych składowych wyposażenia wnętrza. Dywan w pokoju, bawialni, przedpokoju, biurze – to już nie nowość. 

Czy warto położyć dywan w kuchni?

Projektanci lubiący nieskazitelny porządek powiedzą, że wykładzina w kuchni to bzdura. Wszak jadalnia to miejsce w którym najczęściej się plami podłogę. By zatem utrzymać czystość powinniśmy zostawić podłogę niczym nie zakrytą. Na dywanie bowiem będą zbierać się okruszki, tworzyć plamy – a uprać dywanik nie będzie tak łatwo.
Jest także trochę projektantów – do nich i ja się zaliczam – która racjonalność, sterylność oraz ład uwzględni na dalszym miejscu, ale uzna zalety wizualne oraz komfort. Pomieszczenie z chodniczkiem rozłożonym pod stołem prezentuje się dosyć estetycznie i wygodnie. Jeśli wybierzemy trafny gatunek wykładziny, a zatem taki z krótkim runem albo płasko tkany, to i czyszczenie nie przyczyni niezwykłych utrudnień. Można zakupić produkt niewrażliwy na ścieranie i barwniki. Kolejną zaleta dywanów w pomieszczeniu będzie niezwykły luksus. Nie przyjemnie jest w trakcie obiadu trzymać stopy na chłodnej podłodze. W sklepach są oferowane rozmaite gatunki – solidnie zatem obmyślmy dekor, barwę oraz rodzaj użytych surowców, tak żeby wybrany dywan jak najlepiej licował do stylistyki urządzanej kuchni.

Obecnie w wielu sklepach jest spory wybór dywanów, które znakomicie sprawdzą się w stylowej, przytulnej kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *