BramPoint Wrocław

Blog o Wrocławiu oraz Sklep

Omega Buildings
Bez kategorii

Dlaczego warto zatrudnić biuro rachunkowe?

Sporo osób zaczynających prowadzenie własnej firmy stoi przed kwestią prowadzenia rozliczeń księgowych – czy samodzielnie podjąć się tematu, czy warto by było wynająć zewnętrzną kancelarię rachunkową? W tym artykule postaramy się, pokrótce ale definitywnie, odpowiedzieć na to pytanie. 

Prowadzenie odpowiedniej księgowości w każdej firmie w Polsce to prawny wymóg. Wszystkie operacji finansowe muszą być właściwie zaksięgowane zgodnie z aktualnymi przepisami prawnymi. Prowadzenie rachunkowości jest również oczywiście konieczne aby móc rozliczyć się z fiskusem. Dlatego, że wynajęcie osoby, która zajmuje się tym zawodowo, wiąże się z jakimś kosztem, sporo osób rozpoczynających działalność gospodarczą woli osobiście zająć się tym tematem. Jeśli ktoś posiada pewne umiejętności w tym zakresie i jest zaznajomiony z przepisami, to jak najbardziej może się to udać – zwłaszcza jeśli do rozliczeń jest zaledwie kilka dokumentów co miesiąc. O wiele trudniej jest prowadzić księgowość w przedsiębiorstwie, gdzie pracuje więcej pracowników, gdzie do rozliczenia jest wiele rozmaitych dokumentów miesięcznie. Już samo dbanie o zachowanie właściwego porządku w firmowej dokumentacji może być wyzwaniem, a co dopiero powiedzieć o skrupulatnym sumowaniu całej masy cyferek. Dla większości właścicieli samodzielne prowadzenie rachunkowości w firmie jest kwestią właściwie ‘nie do przeskoczenia’. 

Wiele osób prowadzących działalność rozpoczyna współpracę z kancelarią rachunkową z uwagi na często ulegającymi zmianie przepisami dotyczących prowadzenia księgowości oraz wyliczania obowiązujący w kraju podatków. Nawet zawodowym księgowym którzy posiadają bogate doświadczenie czasami nie jest prosto właściwie zinterpretować aktualnie obowiązujące przepisy prawne. A należy wiedzieć, iż właściciel firmy ponosi ostateczną odpowiedzialność, za uczciwe, z punktu widzenia lokalnego urzędu skarbowego, rozliczenie księgowości. Ewentualne niejasności czy oczywiste błędy stwierdzone podczas rutynowej kontroli pracownika urzędu skarbowego, pociągają za sobą konsekwencję finansowe. Należy się więc zastanowić czy, aby na pewno samodzielne prowadzenie rachunkowości to dobry pomysł. Dodatkowych niedogodności pod tym względem przyczyniają niejednokrotnie w przeciągu ostatnich lat wdrażane zmiany w przepisach podatkowych. Aktualnie wielu księgowym oraz właścicielom firm sen z powiek spędza dostosowanie firmy do Nowego Ładu. Na skutek nieodpowiednio dobranych rozwiązań stosowanych w rozliczeniach rachunkowych przedsiębiorcy mogą ponieść duże, w porównaniu z minionymi latami, koszty. 

Zewnętrza kancelaria rachunkowa – korzyści ze współpracy

Osoby prowadzące działalność gospodarczą specjalizują się w określonym zawodzie. Osoby które korzystają na co dzień z usług zewnętrznej kancelarii rachunkowej zakładają, że najlepszą opcją jest skupienie całej uwagi na podnoszeniu jakości świadczonych przez swoją firmę usług. Zajmowanie się tym, na czym praktycznie się nie znamy, wiąże się z poświęceniem dużej ilości czasu a także wiąże się ze sporym stresem. Z drugiej strony biura prowadzące rachunkowość prowadzące rozliczenia wielu różnych firm często mogą korzystać ze swojej wiedzy i przyczynić się do pewnych optymalizacji podatkowych, które niejednokrotnie skutkują sporymi oszczędnościami.

Zastanawiając się nad kwestią prowadzenia rachunkowości w firmie powinno się także brać pod uwagę kwestię bycia na bieżąco z wciąż zmieniającymi się przepisami. Firmy zawodowo zajmujące się prowadzeniem księgowości mają swoje sprawdzone metody na tego typu okoliczności. Cena współpracy z typowymi kancelariami rachunkowymi sprowadza się w przypadku większości niewielkich firm do kilkuset złotych miesięcznie. Większość przedsiębiorców uważa, że nie jest to wysoka cena, jaką płacimy za spokojną głowę w zakresie finansowych rozliczeń z urzędami.

Biuro Everte biuroeverte.pl/biuro-rachunkowe-warszawa

Telefon: 81 440 45 81
Tel. kom.: 720 838 133
Email: kontakt@biuroeverte.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mieszkaniec Wrocławia, fan nowoczesnych technologii budowlanych oraz rozwoju osobistego.