BramPoint Wrocław

Blog o Wrocławiu oraz Sklep

Omega Buildings
Dywan w sypialni
Urządzanie wnętrza

Dywan w salonie – kilka podpowiedzi

Aranżując dom dużo osób dopuszcza zamówienie dywanu. Czym się kierować podczas wyboru dywanu do pokoju?

Dywany są dość częstym w naszym kraju elementem wystroju wnętrza. Chętnie wykorzystuje się je w typowych przestrzeniach mieszkalnych. Są uwzględniane zarówno w aranżacjach nisko kosztowych jak i w ekskluzywnych projektach z najwyższej półki. Niemniej zazwyczaj kupuje się dywany do pokoju lub pokoju dziecięcego. O czym pamiętać kupując wykładzinę?

Uniwersalne zasady doboru dywanu
Uwzględniając dywan warto mieć świadomość różnych prostych zasad, którymi dobrze jest się kierować dokonując zakupów. W pierwszej kolejności planujemy rozmiar dywanu.

Dywan musi dobrze współgrać z meblami, najczęściej znakomitym rozwiązaniem okazuje się dywan, na którym na brzegach stoją meble, dzięki temu te elementy tworzą spójną konfigurację.
W sytuacji mamy zamiar uwzględnić spory dywan obejmujący całą przestrzeń warto zwracać uwagę, aby był on położony tak, by od ścian dzieliła go odległość umożliwiająca bezproblemowe otwieranie drzwi.
Sprawdzoną praktyką jest także unikanie miejsc, gdzie poruszając się po pokoju jedną nogą stawalibyśmy na dywanie, a drugą po podłodze, ponieważ wywołuje to dyskomfort.
Jeśli dywan planujemy położyć pod stołem w pokoju dziennym, koniecznie musi być on na tyle duży, by swobodnie stały na nim krzesła (także, gdy są odstawione od stołu).
W większych przestrzeniach niejednokrotnie praktycznie jest uwzględnić kilka dywaników wprowadzających podział przestrzeni na tematyczne strefy.

Kolorystyka dywanu
Dobierając dekor dywanu, dobrze jest w pierwszej kolejności zastanowić się też nad tym, na ile będzie on wystawiony na zabrudzenia (np. czy są dzieci, czy po mieszkaniu będziemy przemieszczać się w butach, lub, alby czy w mieszkaniu będą psy) – na jednych kolorach plamy widać bardziej, na innych mniej. Niektórzy nawet dopasowują barwy dywanu do koloru sierści posiadanego czworonoga :).

Niektóre zasady doboru koloru dywanu:
– Jedną z dobrych metod wyboru koloru jest przemyślenie, czy pomieszczenie jest skutecznie doświetlone. Jeśli pragniemy, żeby salon był optymalnie doświetlony, niewątpliwie dobrze sprawdzi się jasny kolor odbijający promienie słoneczne.
– Najczęściej wykorzystuje się dywany kontrastujące z barwą podłogi
– Przed wyborem dywanu można zastanowić się także, czy dywan będzie odgrywał główną rolę w aranżacji (przyciągał uwagę) czy będzie stanowić jedynie ciekawe tło dla kompletnej aranżacji.
– Należy także brać pod uwagę, że zbyt duże wypełnienie dekorami całej aranżacji mogłoby sprawić, że wnętrze będzie przygniatać.
– Na pewno warto poczytać materiały dotyczącego metod uwzględniania kolorów w projektach wnętrz.

Zamawiając dywan do pokoju na pewno będziemy także musieli podjąć decyzję odnośnie jego konturów oraz gęstości włosia. Dywan o odpowiednio dopasowanym kształcie będzie mieć także wpływ na to jak optycznie będziemy odbierali przestrzeń w mieszkania.Rzecz jasna gęste i długie włosie będzie atrakcyjne w dotyku (tzw. dywany z długim włosem), ale z drugiej strony prościej będzie dbać o schludność dywanu z niewysokim runem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mieszkaniec Wrocławia, fan nowoczesnych technologii budowlanych oraz rozwoju osobistego.