BramPoint Wrocław

Blog o Wrocławiu oraz Sklep

Omega Buildings
Pellet drzewny
Blog Technologie

Pellet drzewny – czemu tak popularny?

Czas ogrzewania domów niedawno wystartował. Przed nami pół roku palenia. Wielu „palaczy” rozmyśla o najefektywniejszym opale. Czym ogrzewać dom, żeby było ciepło i nie pójść z torbami? Czy pellets to mądre rozwiązanie? Dołożymy starań, by odpowiedzieć na ten temat.

Skąd się bierze pellet

Pellet powstaje z trocin drzewnych powstałych z obróbki drewna. Trociny są pozbawiane wilgoci, a następnie jest sprasowywane w specjalnych maszynach. W procesie produkowania pelletu nie wykorzystuje się żadnych chemicznych uzupełniaczy. Jest całości ekologiczny.

Walory pelletu
Użytkowanie pelletu owocuje sporymi oszczędnościami w porównaniu z paleniem gazem i innymi metodami – dane liczbowe donoszą o nawet 50%. Wartość opałowa pelletu to w zależności od rodzaju 17-19 MJ z 1 kg. Niewielka zawartość wilgoci to dodatkowy plus dla pelletu.


Niektórzy myślą czy zajmowanie się kotłem nie jest zdecydowanie czasochłonne? Tak się składa, że NIE! Naturalnie, że jeżeli ktoś przyzwyczajony jest kotła gazowego to pellet będzie uciążliwy, ale realność jest taka, iż dołożenie pelletu raz na 7 dni jest proste i „czyste”. Kotły na pellet są zaopatrzone w podajnik i wielki zasobnik. My uzupełniamy kontener a cała reszta przebiega mechanicznie.
Kolejnym przesłanką za pelletem jest niewielka ilość popiołu tworzącego się w efekcie spalania. Jest to około 3-4%. popiół można wykorzystać jako optymalny nawóz do roślin.

Podsumowując: w przypadku, gdy zastanawiacie się ceną stosowanego przez Was surowca to koniecznie zwróćcie uwagę biomasę drzewną. Cała masa czynników jest za! kupując pellet należy pamiętać o kilku zasadach:
niewielka zawartość wilgoci
właściwy kolor i zapach
skład.

Cała rzesza ludzi nielubi zimna. Z tego powodu warto właściwie dobrać opał, żeby jak najłatwiej komfortowo przetrwać zimę.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mieszkaniec Wrocławia, fan nowoczesnych technologii budowlanych oraz rozwoju osobistego.