BramPoint Wrocław

Blog o Wrocławiu oraz Sklep

Omega Buildings
Blog Budownictwo Technologie

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację?

W ofertach wielu firm budowlanych można znaleźć zachęty do montażu systemu rekuperacji. W tym artykule odpowiadamy dlaczego jest to inwestycja warta uwagi. 

W budownictwie jednorodzinnym coraz częściej stosowane są najróżniejszego typu energooszczędne instalacje. Jedną z nich jest rekuperacja. Jest to wentylacja mechaniczna pozwalająca odzyskiwać ciepło z wydalanego z budynku powietrza. Jak zapewniają specjaliści z zakresu techniki grzewczej odpowiednio zaprojektowane i zainstalowane systemy rekuperacji pozwalają na generowanie bardzo dużych oszczędności. Zainteresowała Cię perspektywa cięcia kosztów ogrzewania Twojego domu? Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu. 

Rekuperacja – zasada działania w skrócie

Każdy budynek musi być wyposażony w sprawnie funkcjonujący system wentylacji. Dzięki temu we wszystkich pomieszczeniach zapewniony jest stały dopływ świeżego, czystego powietrza z zewnątrz budynku. Jednocześnie zużyte, nasycone dwutlenkiem węgla powietrze jest wydalane z budynku. W tradycyjnych systemach wentylacyjnych podczas tego procesu tracone są ogromne ilości energii, bowiem wydalane z budynku powietrze posiada w sobie zmagazynowane ciepło. Wraz z ujściem powietrza do atmosfery ta energia cieplna jest bezpowrotnie tracona. W energooszczędnych nowoczesnych domach jednorodzinnych takie zjawisko nie może mieć miejsca. Dlatego stosuje się systemy rekuperacji – czyli instalacje pozwalające na odzysk energii cieplnej z uchodzącego z budynku powietrza. Energia ta, jest wykorzystywana do podgrzewania świeżych partii powietrza napływającego do wnętrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu instalacja grzewcza ma dużo mniej pracy do wykonania. Specjaliści z firmy Ask Rekuperacje zapewniają, że sprawnie funkcjonujący system rekuperacji może przyczynić się do obniżenia rachunków za ogrzewanie nawet o kilkadziesiąt procent. Jak nietrudno się domyślić, w skali nawet tylko jednego sezonu grzewczego może to oznaczać spore oszczędności – szczególnie w dobie obecnych cen surowców energetycznych, takich jak węgiel, gaz czy olej opałowy. 

System rekuperacji w domu jednorodzinnym.

Oprócz oczywistych zalet związanych z optymalizacją zapotrzebowania energetycznego, rekuperatory mają także inne mocne strony. Podobnie jak to jest w przypadku każdej wentylacji mechanicznej, zapewniony jest stały dopływ świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń w budynku. Dzięki temu domownicy mogą być stale dobrze dotlenienie, co ogromnie wpływa na komfort codziennego życia. Optymalne dotlenienie ma duże znaczenie w sypialniach, gdzie spędzamy tak na prawdę bardzo dużo czasu podczas nocnego odpoczynku. To właśnie we śnie regenerujemy siły do kolejnego pełnego wyzwań dnia. I co bardzo ciekawe, to właśnie od prawidłowego dotlenienia w dużej mierze zależy jakość wypoczynku. Rekuperacja sprawia, że przez całą noc zapewniane jest świeże, krystalicznie czyste powietrze. Inną niewątpliwą zaletą systemów rekuperacji jest oszczyszczanie powietrza. O ile na terenach wiejskich może niekoniecznie mieć to istotne znaczenie, o tyle w dużych miejskich aglomeracjach – jak najbardziej. W ostatnich latach sporo mówi się o występowaniu niezwykle szkodliwego wielkomiejskiego smogu. Filtry zamontowane w systemie rekuperacji skutecznie oczyszczają powietrze od tego typu zanieczyszczeń. Dzięki temu nawet, gdy powietrze na zewnątrz jest bardzo zanieczyszczone, w mieszkaniu można oddychać czystym, zdrowym powietrzem. Kwestie te mają ogromne znaczenie w przypadku, gdy któryś z domowników cierpi na alergie bądź przewlekłe choroby układu oddechowego. 

ASK Energooszczędne Instalacje

ul. Zakopiańska 56a/10
Kraków (kompleks Trapez Carbo)
tel.: 12 346 16 42

daniel@rekuperatory-ask.pl
oskar@rekuperatory-ask.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mieszkaniec Wrocławia, fan nowoczesnych technologii budowlanych oraz rozwoju osobistego.