BramPoint Wrocław

Blog o Wrocławiu oraz Sklep

Omega Buildings
Zdrowa żywność

Jak osiągnąć cele związane z utratą wagi będąc diabetykiem?

Utrzymanie wagi na jednym, stabilnym poziomie nie zawsze jest łatwe. Szczególne utrudnienia w tym zakresie napotykają osoby chore na cukrzycę. Jak się odżywiać, żeby dostarczać niezbędną ilość składników odżywczych i przy tym nie tyć? W tym artykule skupimy się na tym, co powinien jeść diabetyk, a także o kilku wskazówkach dotyczących diety, które pomogą Ci schudnąć i zapobiec cukrzycy typu 2.

Poczucie porażki

Nie jesteś sama, jeśli czujesz, że wszystko jest po prostu niesprawiedliwe. Tak bardzo się starasz trzymać w ryzach związanych z różnymi obostrzeniami, a waga wydaje się wciąż wracać. Utrata wagi może być jednym z najtrudniejszych zadań, z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć, ale jest też jednym z najbardziej satysfakcjonujących, gdy w końcu osiągniesz swój cel. Jeśli niedawno odkryłeś, że masz cukrzycę lub przypuszczasz, że może ona występować w Twojej rodzinie, Twoje życie zmieni się bardziej niż możesz sobie wyobrazić. Jak więc poradzić sobie z tym nowym i bardzo odmiennym życiem?

Co to jest dieta cukrzycowa?

Dieta cukrzycowa to dieta dla osób chorych na cukrzycę. Różni się ona znacznie od „typowej” diety, czyli tego, co jadłbyś, gdybyś nie miał cukrzycy. Dieta cukrzycowa nie jest szybkim odchudzaniem ani zwykłą dietą. Jest to narzędzie, które osoby z cukrzycą mogą wykorzystać do zarządzania swoją chorobą. Celem diety cukrzycowej jest kontrolowanie poziomu cukru we krwi i zapobieganie cukrzycy typu 2. Nie ma konkretnych zasad dla diety cukrzycowej. Jest to elastyczne podejście, które zależy od potrzeb zdrowotnych i stylu życia danej osoby. Dieta cukrzycowa ma na celu włączenie do niej pokarmów zawierających składniki odżywcze, które pomagają kontrolować poziom cukru we krwi i zapobiegać cukrzycy typu 2. Polecane pokarmy to takie, aby były niskie w ilości kalorii, węglowodanów, tłuszczu i cukru. Sklepy internetowe, takie jak staropolska galeria smaku, mają ofertę sprzedażową podzieloną na kategorie różnych produktów, na przykład produkty bez glutenu, dla diabetyków, dla wegetarian lub nawet dla wegan.

Cele zdrowej diety cukrzycowej

 • Kontroluj poziom cukru we krwi poprzez spożywanie pokarmów o niskim indeksie glikemicznym – pokarmów zawierających węglowodany, które wolniej rozkładają się na cukier we krwi. Utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi może zapobiec objawom i powikłaniom cukrzycy.
 • Jedz żywność, która zawiera składniki odżywcze zapobiegające cukrzycy typu 2
 • Kontroluj ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, poziom kwasów tłuszczowych i spożycie błonnika.
 • Utrzymuj zdrową wagę – osoby z nadwagą chorujące na cukrzycę mają większe ryzyko wystąpienia chorób serca, uszkodzenia nerwów i problemów z nerkami.

Przykładowy plan posiłków dla diabetyków

 • Śniadanie – płatki owsiane, płatki zbożowe, owoce, świeżo wyciśnięty napój owocowy lub koktajl białkowy.
 • Przekąska – owoce, niskotłuszczowy batonik białkowy lub niesłodzony niskosłodzony napój owocowy.
 • Obiad – chude białko, takie jak ryba, fasola, kurczak lub tofu z warzywami gotowanymi na parze. Sałatka z lekkim dressingiem jest również opcją.
 • Kolacja – zdrowy posiłek, taki jak ryba lub wołowina. Warzywa są również dozwolone.
  Porady dotyczące zdrowych wyborów żywieniowych
 • Używaj przypraw i ziół – dodają one smaku i pomagają zapobiec przyzwyczajeniu kubków smakowych do mdłych potraw.
 • Jedz więcej błonnika – błonnik pomaga zapobiegać wchłanianiu cukru i zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę.
 • Pij wodę – pomaga czuć się pełniejszym i utrzymać układ trawienny w czystości.
 • Unikaj soli – zwiększa ciśnienie krwi i powoduje zatrzymanie wody.
 • Uważaj na wielkość porcji – nie jedz tylko wtedy, gdy jesteś głodny, jedz wtedy, gdy jesteś głodny i pełny.
 • Nie pomijaj posiłków – nie chcesz ryzykować niskiego poziomu cukru we krwi.

Trzymanie się planu diety

Musisz stosować dietę cukrzycową jako zmianę stylu życia. Jeśli zamierzasz stosować ją tylko przez kilka miesięcy, prawdopodobnie nie zobaczysz rezultatów. Ludzie, którzy są w stanie dokonać tej zmiany w swoim życiu i utrzymać ją przez wiele lat, widzą niesamowite rezultaty. Zobaczysz poprawę zdrowia, gdy zmienisz swoją dietę. Będziesz czuć się lepiej i mieć więcej energii. Będziesz miał mniej problemów medycznych i będzie w stanie mieć długie, zdrowe życie z cukrzycą. Ważne jest, aby pamiętać, że dieta jest tylko jednym z elementów zarządzania cukrzycą. Musisz ćwiczyć, sprawdzać poziom cukru we krwi i przyjmować leki, aby uniknąć powikłań.

Przestrzeganie zdrowej diety, gdy masz zdiagnozowaną cukrzycę, może być naprawdę trudne. Ale nie musisz się poddawać. Jedz zdrową żywność, która ma mało kalorii i węglowodanów. Dzięki zastosowaniu się do wyżej podanych rad, możesz sprawić, że Twoja dieta będzie nie tylko zdrowa, ale także smaczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mieszkaniec Wrocławia, fan nowoczesnych technologii budowlanych oraz rozwoju osobistego.